Bokmässans program

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Sökresultat

Sökord:

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:00
Torsdag 27 september 09:00 - 09:15
Samisk andakt.
  • Tid: 09:00 - 09:15
  • Medverkande: Elin Teilus, Johannes Marainen
  • Scen: Se människan, G-hallen
09:15
Torsdag 27 september 09:15 - 10:45
Kärlekens pris
  • Tid: 09:15 - 10:45
  • Medverkande: Tasso Stafilidis
09:30
Torsdag 27 september 09:30 - 10:45
Makt och medier
  • Tid: 09:30 - 10:45
  • Medverkande: Cilla Benkö, Hanna Stjärne, Joakim Jardenberg, Katarina Andersson, Tomas Franzén
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 09:30 - 09:50
Strömavbrottets barn
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Cristina Grenholm, Johannes Anyuru
  • Scen: Se människan, G-hallen
10:00
Torsdag 27 september 10:00 - 10:45
Hemligheterna bakom världens bästa skolsystem
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Lucy Crehan
Torsdag 27 september 10:00 - 10:45
Att utforma ett barnbibliotek
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Amira Sofie Sandin, Barbro Johansson, Frances Hultgren
Torsdag 27 september 10:00 - 10:20
Göteborgs-Posten: visionen och redaktionen
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Christofer Ahlqvist, Johan Sköld
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 10:00 - 10:20
Teologins möjligheter och utmaningar - Invigning av Teologiska hörnan
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 10:00 - 10:20
Inspiration med Ordkanon
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Matiss Silins
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
10:30
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
Distans, disciplin och dogmer
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Sara Folkman
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
Jakten på den perfekta intervjun
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Anna Hedenmo, Terje Carlsson
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
De som dödar drömmar sover aldrig
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Anne-Louise Eriksson, Jan Guillou
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
Konsten att skriva effektivt i jobbet
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Fredrik Mattsson, Marit Larsdotter
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
11:00
Torsdag 27 september 11:00 - 11:20
Inte en dag utan en rad
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Barbro Ståhle Sjönell, Henrik Meinander, Pia Forssell, Wivan Nygård-Fagerudd
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Bergman och skrivandets dämon
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anna Sofia Rossholm, Jan Holmberg, Kerstin Brunnberg
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Reality Check – Sveriges första app mot rasism
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Aygül Kabaca, Irupé Pozo Graviz
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Har vi glömt våra yngsta läsare?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anne-Marie Körling, Jujja Wieslander, Pia Huss, Sara Villius
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Vilka ska hängas ut?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jonas Nordling, Lina Makboul, Ola Sigvardsson, Patrik Hadenius, Viveka Hansson
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Digitalt kompetenslyft – en tillgänglig fråga?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Ann Wiklund, Helena Kettner Rudberg, Kerstin Olsson, Lillemor Engholm Guy, Ulla Bohman
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Var är barnböckerna på arabiska?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Flora Majdalawi Saadi, Suzanna Petersson Kero, Wafa Mezghani
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Vart är Ryssland på väg?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Michail Zygar, Sharon Jåma
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Torsdag 27 september 11:00 - 11:30
Vem är det egentligen som luras på nätet?
  • Tid: 11:00 - 11:30
  • Medverkande: Valeria Helander, Åsa Larsson
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Medieakademin presenterar Maktbarometern
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Emanuel Karlsten, Gustav Martner, Linda Hörnfeldt
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:20
Comedy Queen
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:20
Skrivande och identitet
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Ann-Helén Laestadius
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
11:30
Torsdag 27 september 11:30 - 11:50
Mumintrollen för nya läsare
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Alex Haridi, Cecilia Heikkilä, Eva Dahlin, Sophia Jansson
Torsdag 27 september 11:30 - 11:50
Ordets tillblivelse - Lukasevangeliet
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 11:30 - 11:50
Poesijakten med Lina Ekdahl och Jörgen Lind
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Jörgen Lind, Lina Ekdahl, Sayam Chortip
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
12:00
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Hur ska läromedlen fungera i framtidens skola?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Per Kornhall, Rickard Vinde, Sara Persson, Åsa Fahlén
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Frigörelse och förföljelse – en judisk släkt i Wien
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Janken Myrdal
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Samfundet De Nios Stora pris
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Gunnar D Hansson, Jonas Ellerström
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Hur har journalisterna det egentligen på jobbet?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Jonas Nordling, Malin Ekman, Ulrika Andersson
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Hur överröstas populismens locktoner?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Jörgen Huitfeldt, Masha Gessen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
I bild: satiren
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Ingrid Elam, Orla Vigsö, Robert Nyberg, Ulrika Knutson
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
En skolbibliotekarie i världsklass i varje skolbibliotek, hur gör vi?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Anna Troberg, Karin Linder, Olof Sundin
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Hästboken i dag
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Emelie Novotny, Helena Dahlgren, Johanna Lindbäck, Katja Timgren
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Om könsroller och jämställdhet
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Elin Lindell, Kattis Ahlström, Lisen Adbåge, Sara Ohlsson
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Aktivism vs journalistik – kan de gå hand i hand?
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Annah Björk, Mattias Beijmo
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Ett populistiskt manifest!
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Blås liv i dina karaktärer
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Pernilla Gesén
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
12:30
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Hur stöttar vi unga att ha positiva relationer på nätet?
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Elza Dunkels, Pelle Ullholm
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Överlever demokratin utan journalistik? 
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Elina Lehtomäki, Henrik Huldén, Jesper Strömbäck
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Hatade demokrati
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Hur Litterära Konsulter kan hjälpa förlag och författare
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Ann Ljungberg
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
13:00
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
IBBY Sverige – årets Peter Pan-pristagare
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Helena Bergendahl, Marguerite Abouet, Mathieu Sapin, Mats Wänblad
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Inte hemma
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Lennart Hagerfors, Svante Weyler
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Sociala mediers roll i ungdomsromanen
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Johan Unenge, Kaj Korkea-aho, Ted Forsström
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Vi berättar och påverkar!
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Emma Nääs, Frida Lindén, Magnus Rosshagen, Peter Becker, Sylvana Sofkova Hashemi
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Unga och nyheter i den digitala eran
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Lowe Östberg, Maria Jervelycke Belfrage, Ulf Dalquist, Yvonne Andersson
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Bibliotek – en demokratisk rättighet?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Anja Dahlstedt, Lotta Brilioth Biörnstad, Per Svensson, Peter Alsbjer, Torbjörn Nilsson
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Filmkunnighet i en digital era
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Linda Sternö, Pia-Marie Wehrling, Ruben Östlund, Ylva Gustafsson
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Åter till lägerelden
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jenny Aschenbrenner, Johan Svedjedal, Linda Skugge, Per Naroskin, Theodor Kallifatides, Åsa Selling
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Barnens makt i samhället och litteraturen
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Elin Ek, Matilda Westerman, Patrik Lundberg, Ylva Mårtens
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Vad gör egentligen en bra chef?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jonas Mosskin, Sara Ingvarsson, Thomas Erikson
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Tårar för Mexiko: landet som mördar journalister
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Erik de la Reguera, Terje Carlsson
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Människan på vandring
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Svåra ämnen i barnböcker
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Annica Hedin, Jenny Jägerfeld, Lisa Bjärbo, Sofia Hahr
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
13:30
Torsdag 27 september 13:30 - 13:50
Jag vill läsa om mig själv! Starka tjejer och förebilder i ungdomsböcker
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Katarina von Bredow, Moa Eriksson Sandberg, Pernilla Gesén
Torsdag 27 september 13:30 - 13:50
Mot intolerans i skolan
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Camilla Rehn, Jessica Bab Bonde
Torsdag 27 september 13:30 - 13:50
Ett möte med paret Tidholm
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 13:30 - 13:50
Våga skriva!
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Ingalill Enbom
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
14:00
Torsdag 27 september 14:00 - 14:20
Bildens och språkets makt i barn- och ungdomslitteraturen
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Eva Gustafson, Mia Westin
Torsdag 27 september 14:00 - 14:45
Bildberättande och konsten att läsa bilder
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Kalle Boman, Per Strömbäck, Sara Lundberg, Stina Wirsén, Tarja Karlsson Häikiö
Torsdag 27 september 14:00 - 14:20
Framtidstro, dystopi, filosofi
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Cecilia Knutsson, Kerstin Lundberg Hahn, Mats Söderlund
Torsdag 27 september 14:00 - 14:45
Identitet och uppoffringar
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Björn Larsson, Kenneth Hermele, Rakel Chukri
Torsdag 27 september 14:00 - 14:45
Dags för demokratilyft?
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Christer Mattsson, Daniel Poohl, Ewa Thorslund, Åsa Fahlén
Torsdag 27 september 14:00 - 14:45
Sorg och hopp med ALMA-pristagaren
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Jacqueline Woodson, Maria Lassén-Seger
Torsdag 27 september 14:00 - 14:45
Digital balans
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Ann Strömberg, Gustav Martner, Jessica Bjurström, Ylva Nestmark
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 14:00 - 14:45
Hur ska arkiven klara samhällets transformation?
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Amelia Andersdotter, Carl-Magnus Fahlcrantz, Erik Borälv, Loth Hammar, Sven Rentzhog
Torsdag 27 september 14:00 - 14:45
1968 – och sen då?
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Henrik Berggren, Jan Guillou, Jörgen Huitfeldt, Åsa Moberg
Torsdag 27 september 14:00 - 14:45
Moberg, svälten och svenskheten
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Jens Liljestrand, Magnus Västerbro, Ulrika Knutson
Torsdag 27 september 14:00 - 14:20
Investigating Russia – from the inside
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Michail Zygar, Terje Carlsson
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 14:00 - 14:20
Hjälp jag är utmattad!
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 14:00 - 14:20
Skriva trots heltidsjobb
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Madeleine Bäck
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
14:30
Torsdag 27 september 14:30 - 14:50
Isabelle Arsenault – nytänkande bildberättare
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Elin Svahn, Isabelle Arsenault
Torsdag 27 september 14:30 - 14:50
Platsen i Norrlands inland
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 14:30 - 14:50
Våld och terror i religionens namn – politisk extremism eller religiös fanatism?
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Alf Linderman, Evin Ismail
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 14:30 - 14:50
Skriva ljud för barn och unga
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Camilla Lagerqvist, Linda Skugge
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
15:00
Torsdag 27 september 15:00 - 15:20
De små folkens historia
  • Tid: 15:00 - 15:20
  • Medverkande: Ingmar Karlsson
Torsdag 27 september 15:00 - 15:20
Hur kan böcker för de yngsta bidra till ökad tolerans?
  • Tid: 15:00 - 15:20
  • Medverkande: Josefin Svenske, Marit Törnqvist, Marjan Svab
Torsdag 27 september 15:00 - 15:45
Sverige–Japan tur och retur!
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Emma Virke, Fumi Koike, Patrik Steorn, Yukiko Duke
Torsdag 27 september 15:00 - 15:45
Konsten att ta ansvar
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Björn Vikström, Christian Unge, Jonna Bornemark, Stefan Einhorn
Torsdag 27 september 15:00 - 15:45
Introducera programmering med Robot City
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Emma Frey Skött, Ingela Sandberg, Monika Helgesson
Torsdag 27 september 15:00 - 15:45
Barnboken i Bangladesh
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Anisur Rahman, Mats Kempe, Sujan Bikash Barua, Tarik Sujat
Torsdag 27 september 15:00 - 15:45
Constructive journalism
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Alan Rusbridger, Cathrine Gyldenstedt, Erika Mårtensson
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 15:00 - 15:45
IFLA:s Global Vision vs Nationell biblioteksstrategi
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Anya Feltreuter, Catharina Isberg, Christina Persson, Ewa Stenberg, Karin Linder, Malin Utter, Torbjörn Nilsson
Torsdag 27 september 15:00 - 15:45
Digitala böcker är glödheta, hur ser framtidens format och vanor ut?
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Eva Houltzén, Jeanette Löfgren, Johan Kleberg, Maria Edsman, Mattias Lundgren, Oskar Laurin
Torsdag 27 september 15:00 - 15:30
Så skapas ett scoop
  • Tid: 15:00 - 15:30
  • Medverkande: Christian Zittenbaum, Fouad Youcefi, Stefan Lundberg
  • Scen: Grävscenen, F-hallen