Bokmässans program

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Sökresultat

Sökord:

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:00
Torsdag 27 september 09:00 - 09:15
Samisk andakt.
  • Tid: 09:00 - 09:15
  • Medverkande: Elin Teilus, Johannes Marainen
  • Scen: Se människan, G-hallen
09:15
Torsdag 27 september 09:15 - 10:45
Kärlekens pris
  • Tid: 09:15 - 10:45
  • Medverkande: Tasso Stafilidis
09:30
Torsdag 27 september 09:30 - 10:45
Makt och medier
  • Tid: 09:30 - 10:45
  • Medverkande: Cilla Benkö, Hanna Stjärne, Joakim Jardenberg, Katarina Andersson, Tomas Franzén
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 09:30 - 09:50
Strömavbrottets barn
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Cristina Grenholm, Johannes Anyuru
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 09:30 - 09:40
Välkommen till Biblioteks - och berättarscenen 2018
  • Tid: 09:30 - 09:40
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Torsdag 27 september 09:30 - 09:50
Fråga Psykologen – Om ungdomar och skolstress
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Anna Bennich, Kristina Wallin, Mathias Ortlieb
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
09:40
Torsdag 27 september 09:40 - 10:00
Läsning i fokus - Stärkta bibliotek och läsfrämjande för de minsta
  • Tid: 09:40 - 10:00
  • Medverkande: Maria Ehrenberg, Nina Ström, Zoi Santikos
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:00
Torsdag 27 september 10:00 - 10:45
Hemligheterna bakom världens bästa skolsystem
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Lucy Crehan
Torsdag 27 september 10:00 - 10:45
Att utforma ett barnbibliotek
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Amira Sofie Sandin, Barbro Johansson, Frances Hultgren
Torsdag 27 september 10:00 - 10:20
Göteborgs-Posten: visionen och redaktionen
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Christofer Ahlqvist, Johan Sköld
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 10:00 - 10:20
Teologins möjligheter och utmaningar - Invigning av Teologiska hörnan
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 10:00 - 10:20
Inspiration med Ordkanon
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Matiss Silins
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Torsdag 27 september 10:00 - 10:20
Hur digitalt kompetenta är vi som arbetar på bibliotek?
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Eleonor Grenholm, Linda Sävhammar, Sandra Spjuth
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:05
Torsdag 27 september 10:05 - 10:30
Populistiska manifestet
  • Tid: 10:05 - 10:30
  • Medverkande: Göran Greider, Åsa Linderborg
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
10:20
Torsdag 27 september 10:20 - 10:40
Digitalt först med användaren i fokus - ett kompetenslyft för personal vid folkbiblioteken
  • Tid: 10:20 - 10:40
  • Medverkande: Eleonor Grenholm, Kerstin Olsson
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:30
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
Distans, disciplin och dogmer
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Sara Folkman
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
Jakten på den perfekta intervjun
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Anna Hedenmo, Terje Carlsson
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
De som dödar drömmar sover aldrig
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Anne-Louise Eriksson, Jan Guillou
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
Konsten att skriva effektivt i jobbet
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Fredrik Mattsson, Marit Larsdotter
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Torsdag 27 september 10:30 - 10:50
Sabba inte motivationen!
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Alva Appelgren
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
10:40
Torsdag 27 september 10:40 - 11:00
Modellbibliotek - ett projekt för lärande och biblioteksutveckling genom samverkan mellan lokal och regional nivå
  • Tid: 10:40 - 11:00
  • Medverkande: Cecilia Gärdén, Jenny Hjalmarsson
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
11:00
Torsdag 27 september 11:00 - 11:20
Inte en dag utan en rad
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Barbro Ståhle Sjönell, Henrik Meinander, Pia Forssell, Wivan Nygård-Fagerudd
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Bergman och skrivandets dämon
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anna Sofia Rossholm, Jan Holmberg, Kerstin Brunnberg
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Reality Check – Sveriges första app mot rasism
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Aygül Kabaca, Irupé Pozo Graviz
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Har vi glömt våra yngsta läsare?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anne-Marie Körling, Jujja Wieslander, Pia Huss, Sara Villius
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Vilka ska hängas ut?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jonas Nordling, Lina Makboul, Ola Sigvardsson, Patrik Hadenius, Viveka Hansson
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Digitalt kompetenslyft – en tillgänglig fråga?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Ann Wiklund, Helena Kettner Rudberg, Kerstin Olsson, Lillemor Engholm Guy, Ulla Bohman
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Var är barnböckerna på arabiska?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Flora Majdalawi Saadi, Suzanna Petersson Kero, Wafa Mezghani
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Vart är Ryssland på väg?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Michail Zygar, Sharon Jåma
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Torsdag 27 september 11:00 - 11:30
Vem är det egentligen som luras på nätet?
  • Tid: 11:00 - 11:30
  • Medverkande: Valeria Helander, Åsa Larsson
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:45
Medieakademin presenterar Maktbarometern
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Emanuel Karlsten, Gustav Martner, Linda Hörnfeldt
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:20
Comedy Queen
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:20
Skrivande och identitet
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Ann-Helén Laestadius
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:20
Bibliotekarier i teori och praktik - utbildningsperspektiv på en unik profession
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Joacim Hansson, Per Wisselgren
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:25
Hatade demokrati : De inkluderande rörelsernas idé och historia
  • Tid: 11:00 - 11:25
  • Medverkande: Henrik Arnstad
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Torsdag 27 september 11:00 - 11:20
Lågaffektivt bemötande och tydlig pedagogik
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Bo Hejlskov Elvén
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
11:20
Torsdag 27 september 11:20 - 11:40
Högläsning på många olika sätt
  • Tid: 11:20 - 11:40
  • Medverkande: Anna Fogelqvist Ehinger, Malin Lundqvist
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
11:30
Torsdag 27 september 11:30 - 11:50
Mumintrollen för nya läsare
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Alex Haridi, Cecilia Heikkilä, Eva Dahlin, Sophia Jansson
Torsdag 27 september 11:30 - 11:50
Ordets tillblivelse - Lukasevangeliet
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 11:30 - 11:50
Poesijakten med Lina Ekdahl och Jörgen Lind
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Jörgen Lind, Lina Ekdahl, Sayam Chortip
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Torsdag 27 september 11:30 - 11:55
Att arbeta med litteratur i mångkulturella områden
  • Tid: 11:30 - 11:55
  • Medverkande: Christina Wahldén, Gunilla Lundgren, Malin Eriksson
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Torsdag 27 september 11:30 - 11:50
Lägg ner ledarskapet!
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Anna Bennich, Sara Ingvarsson
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
11:40
Torsdag 27 september 11:40 - 12:00
Lättläst litteratur - bro eller vindbrygga?
  • Tid: 11:40 - 12:00
  • Medverkande: Kerstin Lundberg Hahn, Lena Maria Nordstrand, Monica Reichenberg
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
12:00
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Hur ska läromedlen fungera i framtidens skola?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Per Kornhall, Rickard Vinde, Sara Persson, Åsa Fahlén
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Frigörelse och förföljelse – en judisk släkt i Wien
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Janken Myrdal
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Samfundet De Nios Stora pris
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Gunnar D Hansson, Jonas Ellerström
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Hur har journalisterna det egentligen på jobbet?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Jonas Nordling, Malin Ekman, Ulrika Andersson
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Hur överröstas populismens locktoner?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Jörgen Huitfeldt, Masha Gessen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
I bild: satiren
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Ingrid Elam, Orla Vigsö, Robert Nyberg, Ulrika Knutson
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
En skolbibliotekarie i världsklass i varje skolbibliotek, hur gör vi?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Anna Troberg, Karin Linder, Olof Sundin
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Hästboken i dag
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Emelie Novotny, Helena Dahlgren, Johanna Lindbäck, Katja Timgren
Torsdag 27 september 12:00 - 12:45
Om könsroller och jämställdhet
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Elin Lindell, Kattis Ahlström, Lisen Adbåge, Sara Ohlsson
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Aktivism vs journalistik – kan de gå hand i hand?
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Annah Björk, Mattias Beijmo
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Ett populistiskt manifest!
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Blås liv i dina karaktärer
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Pernilla Gesén
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Boken kommer - mänsklig omtanke och intellektuella utmaningar
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Jenny Lindberg
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:25
Bildens språk
  • Tid: 12:00 - 12:25
  • Medverkande: Jessika Berglund, Torhild Elisabet Sandberg, Viveca Sjögren
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Torsdag 27 september 12:00 - 12:20
Så skapas fördomar. Psykologin bakom "Vi" och "Dom".
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Agneta Lagercrantz, Andreas Olsson, Mikael Klinteman
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
12:20
Torsdag 27 september 12:20 - 12:40
Biblioteket på Almgården -hur kan man organisera läsfrämjande arbete i ett bostadsområde?
  • Tid: 12:20 - 12:40
  • Medverkande: Gunilla Pettersson, Mette Agborg
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
12:30
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Hur stöttar vi unga att ha positiva relationer på nätet?
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Elza Dunkels, Pelle Ullholm
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Överlever demokratin utan journalistik? 
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Elina Lehtomäki, Henrik Huldén, Jesper Strömbäck
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Hatade demokrati
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Hur Litterära Konsulter kan hjälpa förlag och författare
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Ann Ljungberg
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Torsdag 27 september 12:30 - 12:55
Flykt, ensamhet och att hitta sig själv
  • Tid: 12:30 - 12:55
  • Medverkande: Christina Lindström, Malin Stehn
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Torsdag 27 september 12:30 - 12:50
Så tog jag mig levande genom högstadiet
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Lisa Jonsson, Maria Carling, Mathias Ortlieb
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
12:40
Torsdag 27 september 12:40 - 13:00
Bli en läsfrämjare med små barn och deras familjer på 18 minuter
  • Tid: 12:40 - 13:00
  • Medverkande: Sara Wijk
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
13:00
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
IBBY Sverige – årets Peter Pan-pristagare
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Helena Bergendahl, Marguerite Abouet, Mathieu Sapin, Mats Wänblad
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Inte hemma
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Lennart Hagerfors, Svante Weyler
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Sociala mediers roll i ungdomsromanen
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Johan Unenge, Kaj Korkea-aho, Ted Forsström
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Vi berättar och påverkar!
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Emma Nääs, Frida Lindén, Magnus Rosshagen, Peter Becker, Sylvana Sofkova Hashemi
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Unga och nyheter i den digitala eran
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Lowe Östberg, Maria Jervelycke Belfrage, Ulf Dalquist, Yvonne Andersson
  • Scen: F5
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Bibliotek – en demokratisk rättighet?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Anja Dahlstedt, Lotta Brilioth Biörnstad, Per Svensson, Peter Alsbjer, Torbjörn Nilsson
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Filmkunnighet i en digital era
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Linda Sternö, Pia-Marie Wehrling, Ruben Östlund, Ylva Gustafsson
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Åter till lägerelden
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jenny Aschenbrenner, Johan Svedjedal, Linda Skugge, Per Naroskin, Theodor Kallifatides, Åsa Selling
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Barnens makt i samhället och litteraturen
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Elin Ek, Matilda Westerman, Patrik Lundberg, Ylva Mårtens
Torsdag 27 september 13:00 - 13:45
Vad gör egentligen en bra chef?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jonas Mosskin, Sara Ingvarsson, Thomas Erikson
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Tårar för Mexiko: landet som mördar journalister
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Erik de la Reguera, Terje Carlsson
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Människan på vandring
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Svåra ämnen i barnböcker
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Annica Hedin, Jenny Jägerfeld, Lisa Bjärbo, Sofia Hahr
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Inkluderande biblioteksarbete
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Annika Hermele, Sofie Samuelsson
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Torsdag 27 september 13:00 - 13:25
Hur skiljer sig rollen som barnboksförfattare från den man har när man skriver för vuxna?
  • Tid: 13:00 - 13:25
  • Medverkande: Grethe Rottböll, Katarina Mazetti, Sara Kadefors
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Torsdag 27 september 13:00 - 13:20
Medveten ekonomi – en vardag med guldkant
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Anna Bennich, Frida Treschow, Pontus Kipowski
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
13:20
Torsdag 27 september 13:20 - 13:40
Vad ryms i framtidens Libris?
  • Tid: 13:20 - 13:40
  • Medverkande: Anna Berggren
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
13:30
Torsdag 27 september 13:30 - 13:50
Jag vill läsa om mig själv! Starka tjejer och förebilder i ungdomsböcker
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Katarina von Bredow, Moa Eriksson Sandberg, Pernilla Gesén
Torsdag 27 september 13:30 - 13:50
Mot intolerans i skolan
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Camilla Rehn, Jessica Bab Bonde
Torsdag 27 september 13:30 - 13:50
Ett möte med paret Tidholm
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Torsdag 27 september 13:30 - 13:50
Våga skriva!
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Ingalill Enbom
  • Scen: Café Skriva, F-hallen