Bokmässans program

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Sökresultat

Sökord:

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:00
Fredag 28 september 09:00 - 09:15
Morgonmeditation
  • Tid: 09:00 - 09:15
  • Scen: Se människan, G-hallen
09:30
Fredag 28 september 09:30 - 09:50
Digital passion – så blir du en vinnare med sociala medier
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 09:30 - 09:50
Medvetandets återkomst
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 09:30 - 09:50
Karin Brunk Holmqvist – att skildra landsbygd
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Karin Holmqvist
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
10:00
Fredag 28 september 10:00 - 10:20
Hur hemskt får det bli?
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Eva Frantz, Johanna Lindbäck, Karin Erlandsson
Fredag 28 september 10:00 - 10:20
Årets antologi från Samfundet De Nio
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Anna Williams, Gunnar Harding, Johan Svedjedal, Jonas Ellerström, Magnus Halldin
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Den politiska bilderbokens återkomst
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Clara Dackenberg, Elin Johansson, Ellen Ekman, Kalle Lind, Uje Brandelius
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Göteborgs okända kulturliv
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Fredrik Sjöberg, Ingrid Lomfors, Monica Lauritzen
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Jakten på Selma – därför behöver vi en nationell biblioteksstrategi
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Cecilia Petersson, Erik Fichtelius
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Janne avslöjar sanningar om sig själv
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Janne Josefsson, Karin Mattisson
  • Scen: F5
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Vad är att höra till?
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Athena Farrokhzad, David Väyrynen, Thom Lundberg
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Hjärnan som gisslan
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Carl Heath, Dilsa Demirbag-Sten, Jack Werner, Jannie Jeppesen, Marie Carlsson, Peter Bragner
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Macchiarini – a never ending story?
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Bo Lindquist, Carin Ståhlberg, Karl-Henrik Grinnemo, Oscar Simonson, Sharon Jåma
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Läsning – en demokratifråga
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Arkan Asaad, Lina Nordstrand, Patrik Lundberg, Susanne Boll, Theodor Kallifatides
Fredag 28 september 10:00 - 10:45
Framtidens kulturpolitik, en fråga för extremister och populister?
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Calle Nathansson, Gunilla Kindstrand, Lars Anders Johansson, Stina Oscarson
Fredag 28 september 10:00 - 10:20
LEGO House – upplevelsemarknadsföring i en digifysisk värld
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Joakim Hökegård, Johan Cedmar-Brandstedt
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 10:00 - 10:30
Svälten då och nu
  • Tid: 10:00 - 10:30
  • Medverkande: Magnus Västerbro
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Fredag 28 september 10:00 - 10:20
1968 - ett mytomspunnet år
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 10:00 - 10:20
Skriv bättre poesi
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Mats Söderlund
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
10:30
Fredag 28 september 10:30 - 10:50
Skolbiblioteket – mer än en fysisk plats
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Karin Schubert, Pär Sahlin, Sofia Malmberg
Fredag 28 september 10:30 - 10:50
Att skriva om historiska personer
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Lena Einhorn, Stephen Farran-Lee
Fredag 28 september 10:30 - 10:50
Gamification in Business – vad det är och receptet för att trigga önskade beteenden
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Daniel Marcko
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 10:30 - 11:00
Att hitta
  • Tid: 10:30 - 11:00
  • Medverkande: Andreas Ekström
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Fredag 28 september 10:30 - 10:50
Orden som formade Sverige
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 10:30 - 10:50
Avstamp i verkligheten
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Moni Nilsson
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
11:00
Fredag 28 september 11:00 - 11:20
Vikten av starka, kvinnliga huvudkaraktärer
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Frida Skybäck
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
Självupplevt och fiktivt om livets stora frågor
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Matt Haig, Peter Whitebrook
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
Kvinnliga strategier på manliga fält
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Aris Fioretos, Merete Mazzarella, Stefan Eklund
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
Dynamiken i bilder och kreativiteten i barnlitteratur
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Arina Stoenescu, Mårten Sandén, Sorina Vazelina, Victoria Pătrașcu
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
Därför behöver vi Kalle Anka som folkbildare
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Johan Unenge, Lena Andersson, Linda Sikström, Per Svensson, Stefan Diös
Fredag 28 september 11:00 - 11:20
Skakande skildring av hungersnöden i Sverige
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Magnus Västerbro
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
Framtidens folkbibliotekarie i fokus
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Amanda Glimstedt, Anette Eliasson, Jenny Lindberg, Jenny Poncin, Lotta Åstrand, Åse Hedemark
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
#Writerstoo – om trakasserier, självcensur och mod
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Daan Heerma van Voss, Hynek Pallas, Jana Juráňová, Svante Weyler
  • Scen: F5
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
Psykisk ohälsa bland unga
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jenny Jägerfeld, Lisa Bjärbo, Sofia Nordin, Ulrika Lidbo
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
Under Afrikas himlar
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Brutus Östling
Fredag 28 september 11:00 - 11:45
Mansrollen
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Colm Tóibín, Daniel Galera, Ida Linde
Fredag 28 september 11:00 - 11:20
Levande grafiska identiteter
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Daniel Koning
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 11:00 - 11:30
Hur ska vi modernisera offentlighetsprincipen?
  • Tid: 11:00 - 11:30
  • Medverkande: Mats Amnell
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Fredag 28 september 11:00 - 11:20
Pappaklausulen
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 11:00 - 11:20
Fiktion kontra krönikor
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Lena Andersson
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
11:30
Fredag 28 september 11:30 - 11:50
Dataspel – bokens räddning eller undergång?
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Effie Karabuda, Helena Dahlgren, Per Strömbäck
Fredag 28 september 11:30 - 11:50
Allt vi inte pratar om
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Ida Östensson, Thor Rutgersson, Åsa Selling
Fredag 28 september 11:30 - 11:50
Att bryta det humanistiska utanförskapet – ett samtal mellan två systrar
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Ingela Mauritzon, Marie Palomäki
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 11:30 - 11:50
Tomas Bannerhed och Lugnet
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 11:30 - 11:50
5 tips för att komma igång med din roman
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Gunnar Ardelius
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
12:00
Fredag 28 september 12:00 - 12:20
Omgiven av dåliga chefer
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Thomas Erikson
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Att skriva om döden och hylla livet
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Anneli Dufva, Maggie O'Farrell
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Konsten att skapa konst för de minsta
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Anna-Clara Tidholm, Charlotte Ramel, Emma Virke, Ingrid Olsson, Pia Huss
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Hur motverkar vi rasism i förskola och skola?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Emma Arneback, Jan Jämte
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Så avslöjades den ryska statsdopningen
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Hajo Seppelt, Magnus Svenungsson
  • Scen: F5
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Underhållande om grejen med ordföljd
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Sara Lövestam
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Sagolik återvinning
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Ane Gustavsson, Annelie Lindqvist, Katti Hoflin, Pija Lindenbaum
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Blott Sverige svenska akademier har?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Henrik Björck, Ingrid Elam, Thomas Kaiserfeld, Ulrika Knutson
Fredag 28 september 12:00 - 12:20
Göteborgs schamaner
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Johan Nilsson, Yukiko Duke
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Gulag bortom glömskan
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Gabriella Håkansson, Sergej Lebedev
Fredag 28 september 12:00 - 12:45
Har mänskligheten en framtid?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Anders Sandberg, Kattis Ahlström, Stefan Einhorn
Fredag 28 september 12:00 - 12:20
Så lyckas du med annonsering på LinkedIn
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Alexander Wroblewski
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 12:00 - 12:30
Så skrivs kriminalhistoria
  • Tid: 12:00 - 12:30
  • Medverkande: Thomas Bodström, Valeria Helander
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Fredag 28 september 12:00 - 12:20
Eliten - och alla vi andra
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 12:00 - 12:20
En bild säger mer än tusen ord. Eller?
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Johan Unenge, Måns Gahrton
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
12:30
Fredag 28 september 12:30 - 12:50
Dalslands historia
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Dick Harrison
Fredag 28 september 12:30 - 12:50
Berättelser som förändrar
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Ann Boglind, Elisabet Reslegård, Olle Nordberg
Fredag 28 september 12:30 - 12:50
Deepfake – kan vi lita på den rörliga bilden?
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Martin Törnros
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 12:30 - 13:00
Är sportjournalistik riktig journalistik?
  • Tid: 12:30 - 13:00
  • Medverkande: Olof Lundh, Valeria Helander
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Fredag 28 september 12:30 - 12:50
Vi kommer snart hem igen
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Jessica Bab Bonde, Pontus Bäckström
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 12:30 - 12:50
Lösningen på Palmemordet
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Mattias Göransson, Thomas Pettersson
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
13:00
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Vad är Norge?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Bodil Tingsby, Helga Flatland, Suzanne Brøgger
Fredag 28 september 13:00 - 13:20
Hur gestaltas unga män och kvinnor i litteraturen i dag?
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Gunnar Ardelius, Jenny Jägerfeld
Fredag 28 september 13:00 - 13:20
Metoo, trans och andra könspolitiska brännpunkter
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Erika Alm, Klara Arnberg, Ulla Manns
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Pedanternas världsherravälde
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Camilla Lif, Göran Rosenberg, Jonna Bornemark, Per Svensson
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Bildligt, bokstavligt eller kanske bildstavligt?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Christian Ottesen, Frida Malmgren, Inti Chavez Perez, Johan Unenge, Åsa Fahlén
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Krig och liv
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Daniel Birnbaum, Elisabeth Åsbrink
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Identitet hos unga – varför är det viktigt i litteraturen?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Christina Lindström, Émilie Frèche, Malin Stehn, Pekka Heino
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Shared Reading – att dela andras världar
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Anders Mildner, Catharina Kåberg, Christina Heldemark, Kerstin Rydbeck, Paula Högström, Sami Said
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Hur mår journalistiken efter valet?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Annelie Frank, Hanna Andersson, Kersti Forsberg, Marika Griehsel, Peder Carlqvist
  • Scen: F5
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Falska nyheter och postsanning: Vad avgjorde det svenska valet?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jack Werner, Jan Nolin, Jutta Haider, Stefan Eklund, Åsa Larsson
Fredag 28 september 13:00 - 13:45
Far och son
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Mats Almegård, Rafael Donner
Fredag 28 september 13:00 - 13:20
Vägen till framgång i sociala medier – så bygger du personligt varumärke som en influencer
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Linda Hörnfeldt
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 13:00 - 13:30
Att gräva i historien
  • Tid: 13:00 - 13:30
  • Medverkande: Benita Funke, Lilian Montmar, Roland Buti
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Fredag 28 september 13:00 - 13:20
Kvinna i FN:s tjänst
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 13:00 - 13:20
Skrivet om skrivande
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Sebastian Lönnlöv
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
13:30
Fredag 28 september 13:30 - 13:50
Är människan skapelsens syntes?
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Anna Mattsson, Jóanes Nielsen
Fredag 28 september 13:30 - 13:50
Handbok för superhjältar
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Elias Våhlund
Fredag 28 september 13:30 - 13:50
När tekniken ersätter lektören
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Alfred Ruth, Jonas Frid
  • Scen: Mediescenen, F-hallen
Fredag 28 september 13:30 - 14:00
Macchiariniskandalen
  • Tid: 13:30 - 14:00
  • Medverkande: Bo Lindquist, Valeria Helander
  • Scen: Grävscenen, F-hallen
Fredag 28 september 13:30 - 13:50
Rakkniven
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Fredag 28 september 13:30 - 13:50
Skriva för teater
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Elise Karlsson, Joel Ortiz, Mirja Unge
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
14:00
Fredag 28 september 14:00 - 14:45
Kvinnan som trotsade ett kungarike av män
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Johar Bendjelloul, Manal al-Sharif
Fredag 28 september 14:00 - 14:20
Könsroller och identitet i tonårsromanen
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Christina Herrström, Jenny Edvardsson, Melody Farshin