Bokmässans program

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Sökresultat

Sökord:

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:00
Lördag 29 september 09:00 - 09:15
Morgonmeditation
  • Tid: 09:00 - 09:15
  • Scen: Se människan, G-hallen
09:30
Lördag 29 september 09:30 - 09:50
Till minne av en villkorslös kärlek
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Caroline Krook
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 09:30 - 09:50
Skriv en kriminalroman
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Mats Ahlstedt
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
10:00
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Ett drama för alla tider
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Colm Tóibín, Ingrid Elam
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Efter Förintelsen: att återvända till livet
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Dina Rajs, Jovan Rajs, Negra Efendić
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Khemiri och Stridsberg om tio händelserika litteraturår
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Jonas Eklöf, Jonas Hassen Khemiri, Sara Stridsberg
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
På andra sidan gränsen
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Catherine Anyango Grünewald, Elise Karlsson, Hannele Mikaela Taivassalo, Johanna Koljonen
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Norska äktenskap
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Geir Gulliksen, Nina Lykke, Åsa Beckman
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Ön - den perfekta brottsplatsen?
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anna Ihrén, Marianne Cedervall, Rebecka Edgren Aldén, Viveca Sten
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Våga vara sårbar
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Jonas Axelsson, Tommy Ivarsson
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Vår tids Klintbergare
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Jack Werner
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Livet runt ett lasarett
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Karin Wahlberg, Sara Nyström
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
När en anhörig väljer att dö
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anna Sundström-Lindmark, Jenny Jägerfeld, Karl Modig, Ullakarin Nyberg
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
I valet och kvalet med Gun-Britt Sundström
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anneli Dufva, Gun-Britt Sundström
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Systerskap, moderskap och kroppsideal
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Skriv ditt liv
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Marika Carlsson
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
10:30
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Kvinnorna historien glömde
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Brita Planck, Eva Bonde, Stefan Högberg
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
I gränslandet mellan det dokumentära och det fiktiva
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Christian Manfred, Per Wästberg
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Förlåten
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Gunilla Molloy
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Research och skrivande
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Henrik Berggren, Stefan Hilding
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
11:00
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
En av Sveriges mest beryktade politiker
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Gudrun Schyman, Johanna Palmström, Moa Elf Karlén
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Patriarkatet igår och i dag
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Eva Swedenmark, John Swedenmark, Lisa Gummesson
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Dagboksanteckningar från en sjukhustid
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Ann-Marie Skarp, Marie-Louise Ekman
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Feelgood för alla tider
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Camilla Davidsson, Catharina Ingelman-Sundberg, Ebba Kleberg von Sydow, Frida Skybäck
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Flyktens konsekvenser
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Fatemeh Khavari, Sami Said, Thord Eriksson
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Kvinna, man eller både och
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Aleksa Lundberg, Allan Linnér, Fredrik Ekelund
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Från boksidan till vita duken
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anders Roslund, Cilla Börjlind, Håkan Nesser, Kerstin Wixe, Rolf Börjlind
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Dag Hammarskjölds tankar som världsminne – en möjlig väg till fred
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Cecilia Uddén, Gunnar Stålsett, KG Hammar, Sara Nyström
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Konsten att berätta i bild
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jockum Nordström, Sara Teleman
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Fragment och minimalism i samtida europeisk poesi
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anna Hallberg, João Pedro Mésseder, Jonas Ellerström, Michael Stavarič
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Vad är ett liv? Kärlek?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jón Kalman Stefánsson, Stefan Eklund, Tomas Bannerhed
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Skildringar av ett äktenskap
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Byta spår som författare
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Håkan Östlundh
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
11:30
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Att påminna sig själv om det inre samtalet
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Eva Staxäng, Martin Lönnebo
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Vad hände med det svenska folkhemmet?
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Lars Trägårdh, Lena Andersson
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Wille Vingmutter
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Skriva långa serier
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Pia Hagmar
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
12:00
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
Om nu och då, och om att blicka tillbaka
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Annina Rabe, Peter Sandström, Sabine Forsblom
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Jessica Fellowes – om spänning i Downton Abbeys anda
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Helena Dahlgren, Jessica Fellowes
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
SF och fantasy som motståndslitteratur
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Karin Waller, Nene Ormes
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Övertygelsens makt
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Christer Mattsson, Émilie Frèche, Jörgen Huitfeldt
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Från författardrömmar till succé
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Jojo Moyes, Titti Schultz
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Ett skrivande liv
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Aris Fioretos, Åsa Beckman
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Ögonblicket som aldrig tar slut
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Anneli Dufva, Sara Stridsberg
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Nordiska bildvärldar
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Alex Howes, Áslaug Jónsdóttir, Gunilla Kindstrand, Johan Egerkrans, Linda Bondestam
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Tre tecknare om humor i bild
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: David Nessle, Joakim Pirinen, Kalle Lind, Nina Hemmingsson
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Farliga flickor
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Caisa-Stina Forssberg, Cecilia Suhaid Gustafsson, Ellen Strömberg
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
Handbok för panikslagna mammor
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
Egenutgivning och de roller som behövs
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Ann Ljungberg
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
12:30
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Det våras för julen
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Maria Ernestam
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Engelsforstrilogin – vad hände sen?
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Att bygga sitt hus
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Anna Höglund, Henrik Grape
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Skriva direkt för ljud
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Anna Bågstam, Emma Danielsson, Erika Degard
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
13:00
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Sanning och frihet
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jonas Gardell
Lördag 29 september 13:00 - 13:20
Hatade demokrati
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Henrik Arnstad, Stefan Hilding
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Går det att omförhandla pappaklausulen?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Björn Wiman, Jonas Hassen Khemiri
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Finland – den svenska poesins Eldorado?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Anna Möller-Sibelius, Claes Andersson, Fredrik Hertzberg, Jonas Ellerström, Matilda Södergran, Per Stam
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Ett liv i Sveriges tjänst
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Anders Sundelin, Andreas Norman, Elin Jäderström
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Att bygga spänning
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Josefine Sundström, Jørn Lier Horst, Lars Kepler
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Dick Harrison om Englands dramatiska historia
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Dick Harrison, Gabriella Håkansson
Lördag 29 september 13:00 - 13:20
En svindlande berättelse från havet
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Gunilla Linn Persson
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Visa mig din historia
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jurga Vilė, Lina Itagaki, Sofia Olsson, Sorina Vazelina, Tamara Bach
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Blixtra och misslyckas
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jenny Aschenbrenner, Jenny Jägerfeld, John Ajvide Lindqvist
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Utanförskap och gemenskap
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Marika Carlsson
Lördag 29 september 13:00 - 13:20
Mitt namn är Evert - Ett liv vigt åt fredskampen
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 13:00 - 13:30
Skrivarpodden: att skriva modern underhållning
  • Tid: 13:00 - 13:30
  • Medverkande: Kerstin Önnebo, Simona Ahrnstedt
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
13:30
Lördag 29 september 13:30 - 13:50
De som dödar drömmar sover aldrig
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Jan Guillou
Lördag 29 september 13:30 - 13:50
Katter som påverkat världshistorien
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Erik Fichtelius
Lördag 29 september 13:30 - 13:55
Skrivarpodden: om att förmedla ett budskap
  • Tid: 13:30 - 13:55
  • Medverkande: Agneta Sjödin, Kerstin Önnebo
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
14:00
Lördag 29 september 14:00 - 14:20
Jag tänker fortsätta att prata om mitt döda barn
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Linda Gabrielsson
Lördag 29 september 14:00 - 14:20
Feminism och kroppsaktivism
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Clara Henry, Marie Björk, Stina Wollter
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Historien under lupp
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Annika Sandén, Henrik Berggren, Peter Englund, Ulrika Knutson
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Professor Wille Vingmutter, Mästerdetektiv
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Gunnar Bolin, Leif GW Persson
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Med världen som spelfält
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Görrel Espelund, Håkan Östlundh, Joakim Zander, Johan Ripås
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Hundraåringen – ett år senare
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Jonas Jonasson, Marianne Rundström
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Hitta sin egen röst
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Karolina Ramqvist, Niviaq Korneliussen, Silvana Imam
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Att fånga historisk tid
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Ida Jessen, Kerstin Wixe, Marie Hermanson, Mia Franck
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Skräck för alla åldrar
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Johanna Koljonen, Lina Neidestam, Magnus Nordin, Mats Strandberg
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Brottsplats Europa: om att skapa den ”perfekta” deckaren
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Bogdan Hrib, Indrek Hargla, Lotta Olsson, Marc Voltenauer
Lördag 29 september 14:00 - 14:45
Klassamhällets återkomst
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: America Vera-Zavala, Didier Eribon, Göran Therborn
Lördag 29 september 14:00 - 14:20
När ett barn dör
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Cristina Grenholm
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 14:00 - 14:20
Skit i metaforerna
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Andreas Palmaer, Cecilia Davidsson, Sara Lövestam
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
14:30
Lördag 29 september 14:30 - 14:50
Det är i alla fall tur att vi inte är döda
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Jonas Helgesson
Lördag 29 september 14:30 - 14:50
Enda sättet att genomlida en konsert är att själv stå på scenen
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Eva Gedin, Magnus Uggla
Lördag 29 september 14:30 - 14:50
Själasörjaren
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 14:30 - 14:50
Vikten av dramaturgi
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Anna Fredriksson, Susanna Romanus
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
15:00
Lördag 29 september 15:00 - 15:20
Hyllade historiska romaner
  • Tid: 15:00 - 15:20
  • Medverkande: Frida Skybäck, Göran Redin, Maria Gustavsdotter
Lördag 29 september 15:00 - 15:20
Strömavbrottets barn
  • Tid: 15:00 - 15:20
  • Medverkande: Håkan Bravinger, Johannes Anyuru
Lördag 29 september 15:00 - 15:45
Romance de luxe
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Sarah Morgan, Simona Ahrnstedt, Titti Schultz
Lördag 29 september 15:00 - 15:45