Bokmässans program

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Sökresultat

Sökord:

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:00
Söndag 30 september 09:00 - 09:15
Morgonmeditation
  • Tid: 09:00 - 09:15
  • Medverkande: Bob Hansson
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 09:00 - 09:40
Frukost med Frankenstein
  • Tid: 09:00 - 09:40
  • Medverkande: Martin Engberg, Mattias Hagberg, Sofie Jansson
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Söndag 30 september 09:00 - 12:00
Söndag 30 september 09:00 - 17:00
Fråga oss!
  • Tid: 09:00 - 17:00
  • Medverkande: Elisabeth Ollesdotter
09:15
Söndag 30 september 09:15 - 09:30
Bernadotte ? 200 år på den svenska tronen
  • Tid: 09:15 - 09:30
  • Medverkande: Herman Lindqvist
  • Scen: Forskartorgets Scen, B-hallen
09:30
Söndag 30 september 09:30 - 09:50
Vi måste fly - jag är judinna
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Maciej Zaremba, Martin Lind
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 09:30 - 09:50
Skriva tillsammans
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Christina Olséni, Micke Hansen
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Söndag 30 september 09:30 - 09:50
Fråga psykologen – Om bonusfamiljer
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Anna Bennich, Kristina Wallin, Mathias Ortlieb
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Söndag 30 september 09:30 - 12:00
Fråga psykologen
  • Tid: 09:30 - 12:00
  • Medverkande: Mathias Ortlieb, Sofia Viotti
Söndag 30 september 09:30 - 10:00
Att flanera bland Henry Parlands texter
  • Tid: 09:30 - 10:00
  • Medverkande: Elisa Veit, Pieter Claes
Söndag 30 september 09:30 - 09:55
Söndag 30 september 09:30 - 10:00
09:40
Söndag 30 september 09:40 - 10:00
Operation Slutstirrat - Ny barnbokserie om funkisfamiljer
  • Tid: 09:40 - 10:00
  • Medverkande: Anna Pella, Jennie Sjöström
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Söndag 30 september 09:40 - 09:55
Hur tänker ett aktivitetsarmband?
  • Tid: 09:40 - 09:55
  • Medverkande: Martin Berg
  • Scen: Forskartorgets Scen, B-hallen
09:50
Söndag 30 september 09:50 - 10:20
Följ med till Barnens planet!
  • Tid: 09:50 - 10:20
  • Medverkande: Homero Alvarez, Marie Spörndly
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
10:00
Söndag 30 september 10:00 - 10:45
Metoo i deckarvärlden
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Denise Rudberg, Kicki Sehlstedt, Lina Bengtsdotter, Sara Larsson
Söndag 30 september 10:00 - 10:20
Himlen måste sakna en ängel
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Linn Maria Wågberg, Monica Eckerdal
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 10:00 - 10:20
Instagramtexter
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Stina Wollter
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Söndag 30 september 10:00 - 10:20
Möt de nya barnbokshjältarna - i Monster Monster
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Johannes Pinter, Lucas Svedberg
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Söndag 30 september 10:00 - 10:25
Göteborgs schamaner
  • Tid: 10:00 - 10:25
  • Medverkande: Johan Nilsson
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Söndag 30 september 10:00 - 10:20
I huvudet på Magnus Uggla
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Jenny Jägerfeld, Magnus Uggla
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Söndag 30 september 10:00 - 10:30
68
  • Tid: 10:00 - 10:30
Söndag 30 september 10:00 - 15:00
Har virtuell natur samma positiva effekt på hälsan som riktig natur?
  • Tid: 10:00 - 15:00
  • Medverkande: Mattias Wallergård
Söndag 30 september 10:00 - 12:00
Skaffa - Ett minne för livet
  • Tid: 10:00 - 12:00
  • Medverkande: Pim Thunborg
Söndag 30 september 10:00 - 10:30
Vad krävs för en feministisk framtid?
  • Tid: 10:00 - 10:30
  • Medverkande: Ebba Witt-Brattström, Johanna Palmström, Nina Nyman
Söndag 30 september 10:00 - 10:30
Släkten Duboix
  • Tid: 10:00 - 10:30
Söndag 30 september 10:00 - 10:30
Längs kusten i Bohuslän
  • Tid: 10:00 - 10:30
  • Medverkande: Ted Knapp
Söndag 30 september 10:00 - 10:25
Ett samtal om livet och döden
  • Tid: 10:00 - 10:25
  • Medverkande: Ingemar Skoog, Rafael Donner
Söndag 30 september 10:00 - 10:30
Följ en debutants resa
  • Tid: 10:00 - 10:30
10:05
Söndag 30 september 10:05 - 10:20
Betala med håret!
  • Tid: 10:05 - 10:20
  • Medverkande: Johanna Wassholm
  • Scen: Forskartorgets Scen, B-hallen
10:15
Söndag 30 september 10:15 - 10:45
Söndag 30 september 10:15 - 10:45
Att läsa och inte vad
  • Tid: 10:15 - 10:45
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Jan Guillou, Peter Gustavsson
10:20
Söndag 30 september 10:20 - 10:40
Seriehästen Mulle skuttar in i böckernas värld
  • Tid: 10:20 - 10:40
  • Medverkande: Lena Furberg, Mikael Sol
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:30
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Roligt nästan jämt – kåseriets konst och kravhorisont
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Erik Andersson, Kristian Wedel, Paulina Helgeson
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Romaner bortom storstaden
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Annina Rabe, Elin Willows, Mirja Unge
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Med ett särskilt sinne för liv och död
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Björn Ranelid
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Tjugo över midnatt
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Daniel Galera, Gunilla Sondell
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Om längtan till något annat - bortom det som är
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Andrea Lundgren, Henrik Grape
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Lättläst men inte lättlöst
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Helena Wills, Martin Widmark
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Handbok för superhjältar
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Agnes Våhlund, Elias Våhlund
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Söndag 30 september 10:30 - 10:55
Det stora könsexperimentet
  • Tid: 10:30 - 10:55
  • Medverkande: David Eberhard
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Prestera utan press med hjälp av medkänsla
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Sofia Viotti
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Söndag 30 september 10:30 - 11:00
Gäckande, outgrundlig inspiration
  • Tid: 10:30 - 11:00
  • Medverkande: Janina Orlov, Karin Erlandsson, Malin Klingenberg, Maria Turtschaninoff
Söndag 30 september 10:30 - 10:45
Gunnar Björling, i mitten och i marginalen
  • Tid: 10:30 - 10:45
  • Medverkande: Fredrik Hertzberg, Wivan Nygård-Fagerudd
  • Scen: Forskartorgets Scen, B-hallen
Söndag 30 september 10:30 - 11:00
Nina Lekander
  • Tid: 10:30 - 11:00
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Söndag 30 september 10:30 - 11:00
Samtal med Anna Hedenmo
  • Tid: 10:30 - 11:00
10:40
Söndag 30 september 10:40 - 11:00
Möt Zac O´Yeah
  • Tid: 10:40 - 11:00
  • Medverkande: Kristian Borg, Zac O' Yeah
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:55
Söndag 30 september 10:55 - 11:10
Förskolan och de nyanlända
  • Tid: 10:55 - 11:10
  • Medverkande: Kristina Gidner, Laurence Delacour, Åsa Ljunggren
  • Scen: Forskartorgets Scen, B-hallen
11:00
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Arvet efter 1968
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Andreas Johansson Heinö, Marie Demker, Ulf Bjereld
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Missbrukets början – och slut
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Marianne Rundström, Patrik Sjöberg, Robert Laul
Söndag 30 september 11:00 - 12:00
”Vem säger ni att jag är?”
  • Tid: 11:00 - 12:00
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Anna Höglund, Ludvig Lindelöf, Madelene Birgenius, Nino Mick
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Det våras för gentlemannen?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Alexander Wiberg, Ebba Kleberg von Sydow, Måns Zelmerlöw
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Att skriva serier
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anna Jansson, Mari Jungstedt, Maria Neij, Sofie Sarenbrant
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
En riskfylld kamp som är värd sitt pris
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Carina Boberg, Emilie Strandberg, Jesper Bengtsson, Parul Sharma, Robert Hårdh
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Popkulturen är död – leve den!
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Fredrik Strage, Ika Johannesson, Martin Aagård, Natalia Kazmierska
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Kärleken till mat – som smakar
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Malin Haawind, Tomas Tengby, Ulf Ellervik
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Från världslitteraturen till folkhemmet
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Gabriella Håkansson, Lena Andersson, Sven Wollter
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Människan är den vackraste staden
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Gudrun Norrfjärd, Sami Said
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Framtidsdystopin i verkligheten
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Jennifer Lindström, Lars Wilderäng
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Möt Karin Alfredsson
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Björn Gadd, Karin Alfredsson
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Måla katter med Alex Howes
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Alex Howes
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Söndag 30 september 11:00 - 12:00
Författarpresentation: Dorota Maslowska, Polen
  • Tid: 11:00 - 12:00
  • Medverkande: Dorota Masłowska, Tomas Håkansson
Söndag 30 september 11:00 - 11:25
Såna som du ska inte va här
  • Tid: 11:00 - 11:25
  • Medverkande: Marika Carlsson
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Blixtra, spraka, blända
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Jenny Jägerfeld, Karin Skagerberg
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Söndag 30 september 11:00 - 12:00
Fantasyförfattaren Astrid Ahlberg signerar
  • Tid: 11:00 - 12:00
  • Medverkande: Astrid Ahlberg
Söndag 30 september 11:00 - 11:30
Hur ensam är mannen?
  • Tid: 11:00 - 11:30
  • Medverkande: Peik Henrichson, Peter Sandström
Söndag 30 september 11:00 - 11:30
Svenskt Maritimt Index 40 år
  • Tid: 11:00 - 11:30
  • Medverkande: Krister Bång, Lennart Fougelberg
Söndag 30 september 11:00 - 11:30
Att överleva ihop
  • Tid: 11:00 - 11:30
  • Medverkande: Anna-Maria Stawreberg, Faaid Ali-Nuur, Herman Geijer, Niklas Kämpargård
Söndag 30 september 11:00 - 12:00
Selma Lagerlöf 160 år
  • Tid: 11:00 - 12:00
  • Medverkande: Anna Nordlund, Annina Rabe, Ebba Witt-Brattström, Leif Stinnerbom
Söndag 30 september 11:00 - 12:30
STRANDBERG, SJÖDIN & HYSÉN
  • Tid: 11:00 - 12:30
  • Medverkande: Agneta Sjödin, Glenn Hysén, Michael Strandberg
Söndag 30 september 11:00 - 11:30
Clara Henry
  • Tid: 11:00 - 11:30
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Söndag 30 september 11:00 - 11:30
11:20
Söndag 30 september 11:20 - 11:40
Strömavbrottets barn - texter om konst, våld och fred 2010 - 2018
  • Tid: 11:20 - 11:40
  • Medverkande: Håkan Bravinger, Johannes Anyuru
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Söndag 30 september 11:20 - 11:35
Säljande filmer
  • Tid: 11:20 - 11:35
  • Medverkande: Bo Florin
  • Scen: Forskartorgets Scen, B-hallen
11:30
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Dödskaravanen – emigrationen som gick fel
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Lars Rambe, Mats Erasmie
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Professor Wille Vingmutter, Mästerdetektiv
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Leif GW Persson
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Om att hitta hem i sin egen kropp
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Aleksa Lundberg
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Göra fiktion av kriminalfall
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Clara Gustafsson, Sara Larsson, Thomas Bodström
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Mulle Meck 25 år
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Jens Ahlbom
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Söndag 30 september 11:30 - 11:55
Nuckan
  • Tid: 11:30 - 11:55
  • Medverkande: Malin Lindroth
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Vad "fake news" gör med vår verklighetsuppfattning
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Jack Werner, Siri Helle
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Söndag 30 september 11:30 - 12:00
Kalle Lind
  • Tid: 11:30 - 12:00
Söndag 30 september 11:30 - 12:00
Att hitta hem och flytta bort
  • Tid: 11:30 - 12:00
  • Medverkande: Elin Willows, Lars Sund, Wivan Nygård-Fagerudd
11:40
Söndag 30 september 11:40 - 12:00
Roligt nästan jämt - kåseriets konst och kravhorisont
  • Tid: 11:40 - 12:00
  • Medverkande: Erik Andersson, Kristian Wedel
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
11:45
Söndag 30 september 11:45 - 12:00
Landet utanför
  • Tid: 11:45 - 12:00
  • Medverkande: Henrik Berggren
  • Scen: Forskartorgets Scen, B-hallen
12:00
Söndag 30 september 12:00 - 12:45
Ett hållbart liv
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Johanna Sandahl, Mats Söderlund, Pekka Heino
Söndag 30 september 12:00 - 12:20
Bruna flickor
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Fanna Ndow Norrby, Koko Hubara