Bokmässans program

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Sökresultat

Sökord:

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:00
Lördag 29 september 09:00 - 09:15
Morgonmeditation
  • Tid: 09:00 - 09:15
  • Scen: Se människan, G-hallen
09:20
Lördag 29 september 09:20 - 09:40
Den feministiska ikonen Gudrun Schyman
  • Tid: 09:20 - 09:40
  • Medverkande: Gudrun Schyman, Johanna Palmström, Moa Elf Karlén
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
09:30
Lördag 29 september 09:30 - 09:50
Till minne av en villkorslös kärlek
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Caroline Krook
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 09:30 - 09:50
Skriv en kriminalroman
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Mats Ahlstedt
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 09:30 - 09:50
Fråga psykologen – Om svartsjuka
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Anna Bennich
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
09:40
Lördag 29 september 09:40 - 10:00
Flykten valde oss - nu och då
  • Tid: 09:40 - 10:00
  • Medverkande: Mahdi Rasoli, Medani Kirsha, Rizah Sheqiri, Yllka Sheqiri
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:00
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Ett drama för alla tider
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Colm Tóibín, Ingrid Elam
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Efter Förintelsen: att återvända till livet
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Dina Rajs, Jovan Rajs, Negra Efendić
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Khemiri och Stridsberg om tio händelserika litteraturår
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Jonas Eklöf, Jonas Hassen Khemiri, Sara Stridsberg
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
På andra sidan gränsen
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Catherine Anyango Grünewald, Elise Karlsson, Hannele Mikaela Taivassalo, Johanna Koljonen
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Norska äktenskap
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Geir Gulliksen, Nina Lykke, Åsa Beckman
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Ön - den perfekta brottsplatsen?
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anna Ihrén, Marianne Cedervall, Rebecka Edgren Aldén, Viveca Sten
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Våga vara sårbar
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Jonas Axelsson, Tommy Ivarsson
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Vår tids Klintbergare
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Jack Werner
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Livet runt ett lasarett
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Karin Wahlberg, Sara Nyström
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
När en anhörig väljer att dö
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anna Sundström-Lindmark, Jenny Jägerfeld, Karl Modig, Ullakarin Nyberg
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
I valet och kvalet med Gun-Britt Sundström
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anneli Dufva, Gun-Britt Sundström
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Systerskap, moderskap och kroppsideal
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Skriv ditt liv
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Marika Carlsson
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Grejen med ordföljd
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Sara Lövestam
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Barnkonsert: Molnens melodi, en musiksaga på fjället
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Agnes Åhlund, Björn Peterson, Joel Haag, Lies Hendrix, Linnéa Krylén
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 10:00 - 10:25
Den oändliga familjen
  • Tid: 10:00 - 10:25
  • Medverkande: Cilla Naumann
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Möt Radiopsykologen i P1 – Hur mycket tål lyssnarna?
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Allan Linnér, Jonas Mattsson, Siri Ambjörnsson
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
10:20
Lördag 29 september 10:20 - 10:40
Högläsningens kraft
  • Tid: 10:20 - 10:40
  • Medverkande: Anna Jansson, Martin Widmark, Sofia Hahr
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:30
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Kvinnorna historien glömde
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Brita Planck, Eva Bonde, Stefan Högberg
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
I gränslandet mellan det dokumentära och det fiktiva
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Christian Manfred, Per Wästberg
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Förlåten
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Gunilla Molloy
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Research och skrivande
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Henrik Berggren, Stefan Hilding
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Finlandssvenska sagor
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Lena Frölander-Ulf, Linda Bondestam
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 10:30 - 10:40
Ljusets spindel
  • Tid: 10:30 - 10:40
  • Medverkande: Rizah Sheqiri
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
I befintligt skick – att ta sig själv på allvar
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Agneta Lagercrantz, Katja Lindert Bergsten, Kristoffer Pettersson
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
10:40
Lördag 29 september 10:40 - 11:00
Går det att skriva satir för barn?
  • Tid: 10:40 - 11:00
  • Medverkande: Lena Andersson, Måns Gahrton
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:45
Lördag 29 september 10:45 - 11:05
En sekund är jag evig
  • Tid: 10:45 - 11:05
  • Medverkande: Maria Gustavsdotter
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
11:00
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
En av Sveriges mest beryktade politiker
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Gudrun Schyman, Johanna Palmström, Moa Elf Karlén
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Patriarkatet igår och i dag
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Eva Swedenmark, John Swedenmark, Lisa Gummesson
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Dagboksanteckningar från en sjukhustid
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Ann-Marie Skarp, Marie-Louise Ekman
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Feelgood för alla tider
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Camilla Davidsson, Catharina Ingelman-Sundberg, Ebba Kleberg von Sydow, Frida Skybäck
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Flyktens konsekvenser
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Fateme Khavari, Sami Said, Thord Eriksson
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Kvinna, man eller både och
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Aleksa Lundberg, Allan Linnér, Fredrik Ekelund
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Från boksidan till vita duken
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anders Roslund, Cilla Börjlind, Håkan Nesser, Kerstin Wixe, Rolf Börjlind
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Dag Hammarskjölds tankar som världsminne – en möjlig väg till fred
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Cecilia Uddén, Gunnar Stålsett, KG Hammar, Sara Nyström
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Konsten att berätta i bild
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jockum Nordström, Sara Teleman
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Fragment och minimalism i samtida europeisk poesi
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anna Hallberg, João Pedro Mésseder, Jonas Ellerström, Michael Stavarič
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Vad är ett liv? Kärlek?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jón Kalman Stefánsson, Stefan Eklund, Tomas Bannerhed
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Skildringar av ett äktenskap
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Byta spår som författare
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Håkan Östlundh
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Handbok för superhjältar
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Cecilia Knutsson, Elias Våhlund
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Lek och må bra med yoga
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Filippa Odevall
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 11:00 - 12:00
Rumänskundervisning vid svenska universitet
  • Tid: 11:00 - 12:00
  • Medverkande: Felix Nicolau, Ingmar Söhrman
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Sov gott! Få bättre sömn med KBT
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Ida Flink, Maria Carling
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
11:10
Lördag 29 september 11:10 - 11:25
Som daggen stilla kysst
  • Tid: 11:10 - 11:25
  • Medverkande: Marianne Cedervall
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
11:20
Lördag 29 september 11:20 - 11:40
Youtubern Misslisibell om de tuffa åren
  • Tid: 11:20 - 11:40
  • Medverkande: Adam Dahlin, Lisa Jonsson
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
11:30
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Att påminna sig själv om det inre samtalet
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Eva Staxäng, Martin Lönnebo
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Vad hände med det svenska folkhemmet?
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Lars Trägårdh, Lena Andersson
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Wille Vingmutter
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Skriva långa serier
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Pia Hagmar
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Högläsning med Jujja Wieslander
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Jujja Wieslander
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 11:30 - 11:55
Lek fram din fantasi
  • Tid: 11:30 - 11:55
  • Medverkande: Emma Karinsdotter, Malin Klingenberg
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Pappaklausulen
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Jenny Jägerfeld, Jonas Hassen Khemiri
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
11:40
Lördag 29 september 11:40 - 12:00
Bortom solens strålar - om utanförskap, integration och om kampen att passa in
  • Tid: 11:40 - 12:00
  • Medverkande: Arkan Asaad, Jennifer Lindström
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
12:00
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
Om nu och då, och om att blicka tillbaka
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Annina Rabe, Peter Sandström, Sabine Forsblom
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Jessica Fellowes – om spänning i Downton Abbeys anda
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Helena Dahlgren, Jessica Fellowes
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
SF och fantasy som motståndslitteratur
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Karin Waller, Nene Ormes
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Övertygelsens makt
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Christer Mattsson, Émilie Frèche, Jörgen Huitfeldt
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Från författardrömmar till succé
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Jojo Moyes, Titti Schultz
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Ett skrivande liv
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Aris Fioretos, Åsa Beckman
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Ögonblicket som aldrig tar slut
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Anneli Dufva, Sara Stridsberg
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Nordiska bildvärldar
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Alex Howes, Áslaug Jónsdóttir, Gunilla Kindstrand, Johan Egerkrans, Linda Bondestam
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Tre tecknare om humor i bild
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: David Nessle, Joakim Pirinen, Kalle Lind, Nina Hemmingsson
Lördag 29 september 12:00 - 12:45
Farliga flickor
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Caisa-Stina Forssberg, Cecilia Suhaid Gustafsson, Ellen Strömberg
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
Handbok för panikslagna mammor
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
Egenutgivning och de roller som behövs
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Ann Ljungberg
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
Möt Tamara Bach
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Johanna Lindbäck, Tamara Bach
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Lördag 29 september 12:00 - 13:00
Bokrelease: Dada är Dada
  • Tid: 12:00 - 13:00
  • Medverkande: Brita Täljedal
Lördag 29 september 12:00 - 12:25
Slangbellan 20 år!
  • Tid: 12:00 - 12:25
  • Medverkande: Inti Chavez Perez, Josefin Sundqvist, Kalle Güettler
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 12:00 - 12:20
Kropp & Själ i P1 – Är du optimerad lilla vän?
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Jonas Mattsson, Moa Soltanian Magnusson, Ulrika Hjalmarson Neideman
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
12:20
Lördag 29 september 12:20 - 12:40
Comedy Queen
  • Tid: 12:20 - 12:40
  • Medverkande: Cecilia Knutsson, Jenny Jägerfeld
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
12:30
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Det våras för julen
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Maria Ernestam
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Engelsforstrilogin – vad hände sen?
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Att bygga sitt hus
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Anna Höglund, Henrik Grape
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Skriva direkt för ljud
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Anna Bågstam, Emma Danielsson, Erika Degard
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Sant eller falskt?
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Andreas Palmaer
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 12:30 - 12:55
Hästbokens möjligheter
  • Tid: 12:30 - 12:55
  • Medverkande: Angelica Öhrn, Katja Timgren, Malin Eriksson
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 12:30 - 12:50
Närmare varandra – starkare parrelation på nio veckor
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Maria Burman
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
12:40
Lördag 29 september 12:40 - 13:00
Falafelflickorna
  • Tid: 12:40 - 13:00
  • Medverkande: Cecilia Knutsson, Christina Wahldén
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
13:00
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Sanning och frihet
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jonas Gardell
Lördag 29 september 13:00 - 13:20
Hatade demokrati
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Henrik Arnstad, Stefan Hilding
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Går det att omförhandla pappaklausulen?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Björn Wiman, Jonas Hassen Khemiri
Lördag 29 september 13:00 - 13:45
Finland – den svenska poesins Eldorado?
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Anna Möller-Sibelius, Claes Andersson, Fredrik Hertzberg, Jonas Ellerström, Matilda Södergran, Per Stam