Bokmässans program

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Sökresultat

Sökord:

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:00
Lördag 29 september 09:00 - 09:15
Morgonmeditation
  • Tid: 09:00 - 09:15
  • Medverkande: Bob Hansson
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 09:00 - 12:00
Lördag 29 september 09:00 - 09:30
Demokratin under hot
  • Tid: 09:00 - 09:30
  • Medverkande: Olav S Melin, Pär Stenbäck
09:15
Lördag 29 september 09:15 - 09:45
Lördag 29 september 09:15 - 09:30
Musik + våld = sant?
  • Tid: 09:15 - 09:30
  • Medverkande: Beate Schirrmacher
09:20
Lördag 29 september 09:20 - 09:40
Den feministiska ikonen Gudrun Schyman
  • Tid: 09:20 - 09:40
  • Medverkande: Gudrun Schyman, Johanna Palmström, Moa Elf Karlén
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
09:30
Lördag 29 september 09:30 - 09:50
Till minne av en villkorslös kärlek
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Caroline Krook, Jonas Gardell
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 09:30 - 09:50
Skriv en kriminalroman
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Mats Ahlstedt
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 09:30 - 09:50
Fråga psykologen – Om svartsjuka
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Anna Bennich
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Lördag 29 september 09:30 - 10:00
Fatemeh Khavari
  • Tid: 09:30 - 10:00
Lördag 29 september 09:30 - 10:00
Zacharias Topelius i cyberrymden
  • Tid: 09:30 - 10:00
  • Medverkande: Eliel Kilpelä, Pia Asp, Wivan Nygård-Fagerudd
09:40
Lördag 29 september 09:40 - 10:00
Flykten valde oss - nu och då
  • Tid: 09:40 - 10:00
  • Medverkande: Mahdi Rasoli, Medani Kirsha, Rizah Sheqiri, Yllka Sheqiri
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Lördag 29 september 09:40 - 09:55
Macchiariniskandalen
  • Tid: 09:40 - 09:55
  • Medverkande: Bosse Lindquist
10:00
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Efter Förintelsen: att återvända till livet
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Dina Rajs, Jovan Rajs, Negra Efendić
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Khemiri och Stridsberg om tio händelserika litteraturår
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Jonas Eklöf, Jonas Hassen Khemiri, Sara Stridsberg
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
På andra sidan gränsen
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Catherine Anyango Grünewald, Elise Karlsson, Hannele Mikaela Taivassalo, Johanna Koljonen
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Norska äktenskap
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Geir Gulliksen, Nina Lykke, Åsa Beckman
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Ön - den perfekta brottsplatsen?
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anna Ihrén, Marianne Cedervall, Rebecka Edgren Aldén, Viveca Sten
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
Våga vara sårbar
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Jonas Axelsson, Tommy Ivarsson
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Vår tids Klintbergare
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Jack Werner
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Livet runt ett lasarett
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Karin Wahlberg, Sara Nyström
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
När en anhörig väljer att dö
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anna Sundström-Lindmark, Jenny Jägerfeld, Karl Modig, Ullakarin Nyberg
Lördag 29 september 10:00 - 10:45
I valet och kvalet med Gun-Britt Sundström
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Anneli Dufva, Gun-Britt Sundström
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Systerskap, moderskap och kroppsideal
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: KG Hammar, Stina Wollter
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Skriv ditt liv
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Marika Carlsson
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Grejen med ordföljd
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Sara Lövestam
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Barnkonsert: Molnens melodi, en musiksaga på fjället
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Agnes Åhlund, Björn Peterson, Joel Haag, Lies Hendrix, Linnéa Krylén
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 10:00 - 10:25
Den oändliga familjen
  • Tid: 10:00 - 10:25
  • Medverkande: Cilla Naumann
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Möt Radiopsykologen i P1 – Hur mycket tål lyssnarna?
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Allan Linnér, Jonas Mattsson, Siri Ambjörnsson
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Lördag 29 september 10:00 - 10:30
Thomas Bodström
  • Tid: 10:00 - 10:30
Lördag 29 september 10:00 - 12:00
Fråga psykologen
  • Tid: 10:00 - 12:00
  • Medverkande: Anna Bennich, Mathias Ortlieb
Lördag 29 september 10:00 - 12:00
Lördag 29 september 10:00 - 10:30
En myllrande mustig roman
  • Tid: 10:00 - 10:30
  • Medverkande: Peik Henrichson, Sabine Forsblom
Lördag 29 september 10:00 - 10:20
Hur skapar vi livslång lust att lära?
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Cristina Robertson, Niklas Gårdfeldt Leavy
Lördag 29 september 10:00 - 10:30
Släkten Duboix
  • Tid: 10:00 - 10:30
10:05
Lördag 29 september 10:05 - 10:20
Hon, han och hjärnan
  • Tid: 10:05 - 10:20
  • Medverkande: Markus Heilig
10:15
Lördag 29 september 10:15 - 10:45
10:20
Lördag 29 september 10:20 - 10:40
Högläsningens kraft
  • Tid: 10:20 - 10:40
  • Medverkande: Anna Jansson, Martin Widmark, Sofia Hahr
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:30
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Kvinnorna historien glömde
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Brita Planck, Eva Bonde, Stefan Högberg
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
I gränslandet mellan det dokumentära och det fiktiva
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Christian Manfred, Per Wästberg
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Förlåten
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Gunilla Molloy
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Research och skrivande
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Henrik Berggren, Stefan Hilding
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
Finlandssvenska sagor
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Lena Frölander-Ulf, Linda Bondestam
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 10:30 - 10:40
Ljusets spindel
  • Tid: 10:30 - 10:40
  • Medverkande: Rizah Sheqiri
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 10:30 - 10:50
I befintligt skick – att ta sig själv på allvar
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Agneta Lagercrantz, Katja Lindert Bergsten, Kristoffer Pettersson
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Lördag 29 september 10:30 - 11:30
Ingemar Stenmark signerar
  • Tid: 10:30 - 11:30
Lördag 29 september 10:30 - 11:00
Henrik Arnstad
  • Tid: 10:30 - 11:00
Lördag 29 september 10:30 - 11:00
Så får du ett superminne
  • Tid: 10:30 - 11:00
  • Medverkande: Jonas von Essen, Pontus Wasling
10:40
Lördag 29 september 10:40 - 11:00
Går det att skriva satir för barn?
  • Tid: 10:40 - 11:00
  • Medverkande: Lena Andersson, Måns Gahrton
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
10:45
Lördag 29 september 10:45 - 11:05
En sekund är jag evig
  • Tid: 10:45 - 11:05
  • Medverkande: Maria Gustavsdotter
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
11:00
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
En av Sveriges mest beryktade politiker
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Gudrun Schyman, Johanna Palmström, Moa Elf Karlén
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Patriarkatet igår och i dag
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Eva Swedenmark, John Swedenmark, Lisa Gummesson
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Dagboksanteckningar från en sjukhustid
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Ann-Marie Skarp, Marie-Louise Ekman
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Feelgood för alla tider
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Camilla Davidsson, Catharina Ingelman-Sundberg, Ebba Kleberg von Sydow, Frida Skybäck
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Flyktens konsekvenser
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Fateme Khavari, Sami Said, Thord Eriksson
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Kvinna, man eller både och
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Aleksa Lundberg, Allan Linnér, Fredrik Ekelund
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Från boksidan till vita duken
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anders Roslund, Cilla Börjlind, Håkan Nesser, Kerstin Wixe, Rolf Börjlind
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Dag Hammarskjölds tankar som världsminne – en möjlig väg till fred
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Cecilia Uddén, Gunnar Stålsett, KG Hammar, Sara Nyström
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Konsten att berätta i bild
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jockum Nordström, Sara Teleman
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Fragment och minimalism i samtida europeisk poesi
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anna Hallberg, João Pedro Mésseder, Jonas Ellerström, Michael Stavarič
Lördag 29 september 11:00 - 11:45
Vad är ett liv? Kärlek?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jón Kalman Stefánsson, Stefan Eklund, Tomas Bannerhed
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Skildringar av ett äktenskap
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Ida Jessen, Jakob Wirén
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Byta spår som författare
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Håkan Östlundh
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Handbok för superhjältar
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Cecilia Knutsson, Elias Våhlund
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Lek och må bra med yoga
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Filippa Odevall
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 11:00 - 12:00
Lördag 29 september 11:00 - 11:20
Sov gott! Få bättre sömn med KBT
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Ida Flink, Maria Carling
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Lördag 29 september 11:00 - 12:00
Lördag 29 september 11:00 - 12:00
Lördag 29 september 11:00 - 11:30
Betala med håret!
  • Tid: 11:00 - 11:30
  • Medverkande: Johanna Wassholm, Peik Henrichson
Lördag 29 september 11:00 - 11:30
Musikgruppen KAL och konstnären Lars Mellis Melander o,m att samarbeta med Ove Allansson
  • Tid: 11:00 - 11:30
  • Medverkande: Bo Andersson, Christer Larsson, Lars Melander
Lördag 29 september 11:00 - 11:15
Ideologiskt faktamotstånd
  • Tid: 11:00 - 11:15
  • Medverkande: Christer Sturmark, Dan Larhammar, Torbjörn Fagerström
Lördag 29 september 11:00 - 12:30
Nu är det kul igen med Karin Adelsköld
  • Tid: 11:00 - 12:30
  • Medverkande: Karin Adelsköld
11:10
Lördag 29 september 11:10 - 11:25
Som daggen stilla kysst
  • Tid: 11:10 - 11:25
  • Medverkande: Marianne Cedervall
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 11:10 - 11:25
Johannes Magnus ? Sveriges äldsta historia i unik översättning
  • Tid: 11:10 - 11:25
  • Medverkande: Hans Helander
11:20
Lördag 29 september 11:20 - 11:40
Youtubern Misslisibell om de tuffa åren
  • Tid: 11:20 - 11:40
  • Medverkande: Adam Dahlin, Lisa Jonsson
  • Scen: Biblioteks & berättarscenen, D-hallen
11:30
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Att påminna sig själv om det inre samtalet
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Eva Staxäng, Martin Lönnebo
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Vad hände med det svenska folkhemmet?
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Lars Trägårdh, Lena Andersson
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Wille Vingmutter
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Elisabet Pettersson, Leif GW Persson
  • Scen: Se människan, G-hallen
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Skriva långa serier
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Pia Hagmar
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Högläsning med Jujja Wieslander
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Jujja Wieslander
  • Scen: Barnsalongen, sal A6
Lördag 29 september 11:30 - 11:55
Lek fram din fantasi
  • Tid: 11:30 - 11:55
  • Medverkande: Emma Karinsdotter, Malin Klingenberg
  • Scen: Litteraturscenen, A-hallen
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Pappaklausulen
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Jenny Jägerfeld, Jonas Hassen Khemiri
  • Scen: Psykologiscenen, C-hallen
Lördag 29 september 11:30 - 11:55
Skriv bättre - bästa tipsen!
  • Tid: 11:30 - 11:55
  • Medverkande: David Lindén, Fanny Wijk, Tobias Lindberg
Lördag 29 september 11:30 - 11:50
Kunskap är inte statisk - den cirkulerar
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Anna Nilsson Hammar, Johan Östling
Lördag 29 september 11:30 - 12:00
Biographia - Att skriva liv
  • Tid: 11:30 - 12:00
  • Medverkande: Fredrik Hertzberg, Merete Mazzarella, Philip Teir
Lördag 29 september 11:30 - 12:00
Vem skildrar arbetarklassen?
  • Tid: 11:30 - 12:00
  • Medverkande: Athena Farrokhzad, Erik Lundin, Johannes Anyuru
11:35
Lördag 29 september 11:35 - 11:50
Hungeråren som formade Sverige
  • Tid: 11:35 - 11:50
  • Medverkande: Magnus Västerbro