Bokmässans program

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Här kan du läsa om allt som händer på Bokmässan. Programmet uppdateras löpande.

Sökresultat

Sökord:

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:00
Söndag 30 september 09:00 - 09:15
Morgonmeditation
  • Tid: 09:00 - 09:15
  • Medverkande: Bob Hansson
  • Scen: Se människan, G-hallen
09:30
Söndag 30 september 09:30 - 09:50
Vi måste fly - jag är judinna
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 09:30 - 09:50
Skriva tillsammans
  • Tid: 09:30 - 09:50
  • Medverkande: Christina Olséni, Micke Hansen
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
10:00
Söndag 30 september 10:00 - 10:45
Metoo i deckarvärlden
  • Tid: 10:00 - 10:45
  • Medverkande: Denise Rudberg, Kicki Sehlstedt, Lina Bengtsdotter, Sara Larsson
Söndag 30 september 10:00 - 10:20
Himlen måste sakna en ängel
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 10:00 - 10:20
Instagramtexter
  • Tid: 10:00 - 10:20
  • Medverkande: Stina Wollter
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
10:30
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Roligt nästan jämt – kåseriets konst och kravhorisont
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Erik Andersson, Kristian Wedel, Paulina Helgeson
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Romaner bortom storstaden
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Annina Rabe, Elin Willows, Mirja Unge
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Med ett särskilt sinne för liv och död
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Björn Ranelid
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Tjugo över midnatt
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Daniel Galera, Gunilla Sondell
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Om längtan till något annat - bortom det som är
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 10:30 - 10:50
Lättläst men inte lättlöst
  • Tid: 10:30 - 10:50
  • Medverkande: Helena Wills, Martin Widmark
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
11:00
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Arvet efter 1968
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Andreas Johansson Heinö, Marie Demker, Ulf Bjereld
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Missbrukets början – och slut
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Marianne Rundström, Patrik Sjöberg, Robert Laul
Söndag 30 september 11:00 - 12:00
”Vem säger ni att jag är?”
  • Tid: 11:00 - 12:00
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Anna Höglund, Ludvig Lindelöf, Madelene Birgenius, Nino Mick
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Det våras för gentlemannen?
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Alexander Wiberg, Ebba Kleberg von Sydow, Måns Zelmerlöw
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Att skriva serier
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Anna Jansson, Mari Jungstedt, Maria Neij, Sofie Sarenbrant
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
En riskfylld kamp som är värd sitt pris
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Jesper Bengtsson, Parul Sharma, Robert Hårdh
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Popkulturen är död – leve den!
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Fredrik Strage, Ika Johannesson, Martin Aagård, Natalia Kazmierska
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Kärleken till mat – som smakar
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Malin Haawind, Tomas Tengby, Ulf Ellervik
Söndag 30 september 11:00 - 11:45
Från världslitteraturen till folkhemmet
  • Tid: 11:00 - 11:45
  • Medverkande: Gabriella Håkansson, Lena Andersson, Sven Wollter
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Människan är den vackraste staden
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 11:00 - 11:20
Framtidsdystopin i verkligheten
  • Tid: 11:00 - 11:20
  • Medverkande: Jennifer Lindström, Lars Wilderäng
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
11:30
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Dödskaravanen – emigrationen som gick fel
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Lars Rambe, Mats Erasmie
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Professor Wille Vingmutter, Mästerdetektiv
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Leif GW Persson
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Om att hitta hem i sin egen kropp
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 11:30 - 11:50
Göra fiktion av kriminalfall
  • Tid: 11:30 - 11:50
  • Medverkande: Clara Gustafsson, Sara Larsson, Thomas Bodström
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
12:00
Söndag 30 september 12:00 - 12:45
Ett hållbart liv
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Johanna Sandahl, Mats Söderlund, Pekka Heino
Söndag 30 september 12:00 - 12:20
Bruna flickor
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Fanna Ndow Norrby, Koko Hubara
Söndag 30 september 12:00 - 12:45
Venedig i våra hjärtan
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Donna Leon, Lotta Olsson
Söndag 30 september 12:00 - 12:45
Vems språk talar jag?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Johannes Anyuru, Kayo Chingonyi, Rakel Chukri
Söndag 30 september 12:00 - 12:45
Älskade kropp
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Linda-Marie Nilsson, Marianne Rundström, Stina Wollter
Söndag 30 september 12:00 - 12:45
Resan tillbaka in i mörkret
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Maciej Zaremba, Per Svensson
Söndag 30 september 12:00 - 12:45
Ångest, ångest är min garvedel
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: David Wiberg, Johan Hilton, Martina Montelius
Söndag 30 september 12:00 - 12:45
Vem ställs till svars när mänskligheten är offret?
  • Tid: 12:00 - 12:45
  • Medverkande: Björn Wiman, Philippe Sands, Sergej Lebedev
Söndag 30 september 12:00 - 12:20
Från Syrien till Åseda
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Khaled Alesmael, Pontus Bäckström
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 12:00 - 12:20
Skönlitteraturen och sanningen
  • Tid: 12:00 - 12:20
  • Medverkande: Karin Alfredsson
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
12:30
Söndag 30 september 12:30 - 12:50
Bohuskusten – världens sjunde skönhet
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Jan Töve, Stefan Edman
Söndag 30 september 12:30 - 12:50
Louise Boije af Gennäs om motstånd och demokrati
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Kristina Lindquist, Louise Boije af Gennäs
Söndag 30 september 12:30 - 12:50
Jag är feminist, hurså?
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 12:30 - 12:50
Lösningen på Palmemordet
  • Tid: 12:30 - 12:50
  • Medverkande: Mattias Göransson, Thomas Pettersson
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
13:00
Söndag 30 september 13:00 - 13:45
Enda sättet att genomlida en konsert är att själv stå på scenen
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Magnus Uggla, Martin Wicklin
Söndag 30 september 13:00 - 13:20
Feelgoodlitteraturens plats i vår samtid
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Annika Estassy, Gunilla Sondell, Jenny Fagerlund
Söndag 30 september 13:00 - 13:45
Factfulness – förstå världen!
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Anna Rosling Rönnlund, Ola Rosling
Söndag 30 september 13:00 - 13:45
Ljudboksrevolutionen
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Emelie Schepp, Emma Danielsson, Magnus Roosman, Stefan Ahnhem, Viveca Sten
Söndag 30 september 13:00 - 13:45
Om bildberättarens roll
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Marcus Gunnar Pettersson, Sara Lundberg, Sara Teleman, Sven Nordqvist
Söndag 30 september 13:00 - 13:45
Att leva på hoppet
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Katti Hoflin, Peder Fredricson
Söndag 30 september 13:00 - 13:45
Fotboll – det smutsiga spelet
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Jennifer Wegerup, Jens Littorin, Magnus Svenungsson, Olof Lundh
Söndag 30 september 13:00 - 13:45
Göteborg 400 år
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Kristian Wedel, Peter Sandberg, Tomas Andersson
Söndag 30 september 13:00 - 13:45
Historier om mat
  • Tid: 13:00 - 13:45
  • Medverkande: Richard Tellström, Stefan Ekengren, Tomas Tengby
Söndag 30 september 13:00 - 13:20
Arv och miljö
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Agnes Lidbeck, Håkan Bravinger, Ida Linde
Söndag 30 september 13:00 - 13:20
Mannen i skogen
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 13:00 - 13:20
Att skildra förorten
  • Tid: 13:00 - 13:20
  • Medverkande: Melody Farshin
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
13:30
Söndag 30 september 13:30 - 13:50
Misslisibell – "så tog jag mig levande genom högstadiet"
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Adam Dahlin, Lisa Jonsson
Söndag 30 september 13:30 - 13:50
Den svenska rockjournalistikens prince of darkness
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Fredrik Strage
Söndag 30 september 13:30 - 13:50
Lena Andersson x 2
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 13:30 - 13:50
Blotta sig för konsten
  • Tid: 13:30 - 13:50
  • Medverkande: Eva Gedin, Malin Lindroth, Nino Mick
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
14:00
Söndag 30 september 14:00 - 14:45
True crime: en allt hetare genre
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Joakim Palmkvist, Pernilla Ericson, Thomas Bodström, Varg Gyllander
Söndag 30 september 14:00 - 14:45
Vad är punk i dag?
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Beppe Singer, Håkan Lahger, Ika Johannesson, Thomas Sekelius
Söndag 30 september 14:00 - 14:45
Ständigt i rörelse
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Amanda Schulman, Hannah Widell, Jeanette Öhman
Söndag 30 september 14:00 - 14:45
Olika uttryck för poesi
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Heidi von Wright, Nino Mick, Oskar Hanska, Yolanda Aurora Bohm Ramirez
Söndag 30 september 14:00 - 14:45
Berättelser långt från city
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Andreas Ekström, Behrang Behdjou, Melody Farshin, Nancy Herz
Söndag 30 september 14:00 - 14:45
Nazismens grogrund
  • Tid: 14:00 - 14:45
  • Medverkande: Ingrid Lomfors, Peter Englund, Svante Nordin
Söndag 30 september 14:00 - 14:20
Mellan himmel och helvete
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 14:00 - 14:20
Så skriver du skräck
  • Tid: 14:00 - 14:20
  • Medverkande: Marie Ernestam, Mats Strandberg
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
14:30
Söndag 30 september 14:30 - 14:50
Till minne av en villkorslös kärlek
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Jonas Gardell
Söndag 30 september 14:30 - 14:50
Nyfiken på fåglar
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Anders Bjärvall
Söndag 30 september 14:30 - 14:50
De vänsterhäntas förening
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 14:30 - 14:50
Med humorn som vapen
  • Tid: 14:30 - 14:50
  • Medverkande: Catharina Sundberg
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
15:00
Söndag 30 september 15:00 - 15:45
Småstadsmysterier
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Camilla Grebe, Ingrid Hedström, Lotta Olsson, Ninni Schulman
Söndag 30 september 15:00 - 15:45
Den frånvarande modern
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Anna Fredriksson, Caroline Säfstrand, Jenny Jägerfeld, Sofia Lundberg
Söndag 30 september 15:00 - 15:45
Källner talar sig varm för kallprat
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Niklas Källner
Söndag 30 september 15:00 - 15:20
Wingårdhs villor
  • Tid: 15:00 - 15:20
  • Medverkande: Gert Wingårdh, Karin Wingårdh
Söndag 30 september 15:00 - 15:45
Draw the line – i kölvattnet av metoo
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Adrian Malmgren, Amalia Alvarez, Anneli Furmark, Elin Lucassi, Malin Biller
Söndag 30 september 15:00 - 15:45
Under ytan med Samir och Viktor
  • Tid: 15:00 - 15:45
  • Medverkande: Pascal Engman, Samir Badran, Viktor Frisk
Söndag 30 september 15:00 - 15:20
Såna som du ska inte va här
  • Tid: 15:00 - 15:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
Söndag 30 september 15:00 - 15:30
Skrivarpodden: från synopsis till skrivkurs
  • Tid: 15:00 - 15:30
  • Medverkande: Carin Gerhardsen, Kerstin Önnebo
  • Scen: Café Skriva, F-hallen
15:30
Söndag 30 september 15:30 - 15:50
När det som flyter måste stelna
  • Tid: 15:30 - 15:50
  • Scen: Se människan, G-hallen
16:00
Söndag 30 september 16:00 - 16:20
Bergmans tro och tvivel
  • Tid: 16:00 - 16:20
  • Scen: Se människan, G-hallen
16:30
Söndag 30 september 16:30 - 16:50
En shtetl i Stockholm
  • Tid: 16:30 - 16:50
  • Medverkande: Dan-Erik Sahlberg, Kenneth Hermele
  • Scen: Se människan, G-hallen