Ändringar i seminarieprogrammet

Här listas seminarier som tillkommit, utgått eller ändrat tid sedan Bokmässans seminarieprogram trycktes i slutet av maj.

Uppdaterad digital version av programmet (28/6)

Här listas seminarier som tillkommit, utgått eller ändrat tid sedan Bokmässans seminarieprogram trycktes i slutet av maj.

Uppdaterad digital version av programmet (28/6)

Nytillkomna seminarier

Torsdag 12.00-12.20
Hur skall det fotografiska bildarvet tryggas?
Med: Per Lindström, Chris Mathieu, Göran Nyström

Torsdag 13.00-13.45
Vad blir nästa stora succé från Norge efter Skam och Knausgaard?
Med: Stefan Eklund, Tiril Broch Aakre, Birger Emanuelsen, Nina Lykke, Mari Kanstad Johnsen, Anders Kvammen, Andreas Tjernshaugen

Lördag 15.30-15.50
Kulturarvet under ditt pekfinger
Med: Sara Danius

Lördag 17.00-17.45
Får man göra fiktion av folkmord?
Med: Jörgen Gassilewski, Eiríkur Örn Norðdahl, Per Svensson

Nya medverkande

Torsdag 12.00-12.45
Tage Erlander – Jag har ingen vilja till makt
Ny medverkande: Ingvar Carlsson

Torsdag 12.00-12.45
Vad händer i den samtida litteraturen i Bangladesh?
Ny medverkande: Arne Johnsson

Torsdag 15.00-15.45
När landet stod och vägde
Ny medverkande: Ingvar Carlsson

Torsdag 16.00-16.45
Vad händer när samhället sviker?
Ny medverkande: Jörgen Huitfeldt

Torsdag 16.30-16.50
Bildningstraditioner i Sverige och Finland – likheter och olikheter
Ny medverkande: Monica Widman-Lundmark

Torsdag 17.00-17.45
Illustratörens roll i barnboken
Ny medverkande: Martin Harris

Fredag 10.00-10.45
Bibeln och Bok Happy Meal
Ny medverkande: Elisabet Reslegård

Fredag 10.00-10.45
Dialog över konfliktgränser
Nya medverkande: Björn Linnell, Shai Miselman, Mattias Stadler, Lucas Gill

Fredag 12.00-12.45
Framtidens bibliotek som vardagsrum och arbetsrum
Ny medverkande: Liisa Paavilainen

Fredag 14.00-14.45
Populism – hot och möjlighet
Ny medverkande: Sewilius Berg

Lördag 13.30-13.50
Att skriva om klassresa
Ny medverkande: Moa Elf Karlén

Lördag 14.30-14.50
Den skrivande polisen – Jonas Trolle
Ny medverkande: Moa Elf Karlén

Lördag 16.00-16.45
På drift i världen
Ny medverkande: Victor Malm

Lördag 16.00-16.45
Exportvaran Salander / Blomkvist
Ny medverkande: Annina Rabe

Söndag 13.00-13.45
Middag med Taube
Ny medverkande: Jeppe Wikström

Söndag 15.00-15.45
Drömmen om det goda livet
Ny medverkande: Gunnel Carlsson

Ändrad tid

Fredag 11.30-11.50
Renässansmänniskan Swedenborg
Med: Ernst Brunner, Eva Bonnier
Seminariet flyttas till lördag 12.30-12.50

Seminarier som utgår

Torsdag 12.30-12.50
Sant eller falskt?
Med: Maria Heimer

Fredag 12.30-12.50
Bli en aktiedrottning
Med: Isabella Löwengrip, Pingis Hadenius

Fredag 12.30-12.50
Ge vardagen ett ansikte
Med: Emma Adbåge

Fredag 15.00-15.45
Sex, våld och besatthet
Med: Pierre Lemaitre, Michael Stavarič, Marco Missiroli

Lördag 10.00-10.20
I stoft och aska
Med: Anne Holt

Lördag 13.00-13.45
Feminism möter thrillergenren
Med: Pierre Lemaitre

Lördag 14.30-14.50
Monstret
Med: Terézia Mora, Thomas Andersson